Dr. Max

„Abyste mohli klientům zboží prodat, musíte ho mít

Síť lékáren Dr.Max představuje největší lékárenskou síť v ČR. Provozuje přibližně 370 poboček, což odpovídá 14 % trhu veřejných lékáren, tržní podíl z hlediska obratu se pohybuje kolem 30 %. Lékárny Dr. Max provozuje společnost Česká lékárna holding, kterou vlastní investiční skupina Penta Investments.

Riverbit

Maximální péče

Svým zákazníkům nabízí síť lékáren Dr.Max i svou privátní značku, včetně vlastní kosmetické řady Equilibria. Poskytuje preventivní programy a konzultační služby pro vybrané skupiny pacientů (např. kuřáky, diabetiky či astmatiky). V létě 2014 spustila v Rudné u Prahy provoz nové vlastní laboratoře, nejmodernější svého druhu v ČR.

Implementace Planning Wizardu měla několik základních důvodů

Zvýšení dostupnosti sortimentu

Planning Wizard se jako nástroj, který na základě každodenního sledování nákupního chování zákazníků a při zohlednění speciálních prodejních nabídek plánuje lékárnám objednávky, velmi dobře osvědčil. Pozitivním efektem je růst dostupnosti zboží díky jednotnému systému pro předpověď poptávky a řízení zásob. Zvýšení dostupnosti sice v některých případech provázelo zvýšení skladových zásob, ale na druhou stranu se projevilo v růstu spokojenosti klientů a dodatečného obratu (tj. snížení ušlých tržeb). Lze říci, že v důsledku implementace PW a jeho předpovědím zásoby nyní více „poslouchají“ obchodní politiku.

Zvyšování Service Levelu na jednotlivých lékárnách

Riverbit objednávky
 • Lékárna s nejvyšším SL
 • Průměrný SL
 • Lékárna s nejnižším SL

Optimalizace zásob

Planning Wizzard dokáže optimalizovat zásoby v obou základních směrech – jak co do struktury, tak do výše. Potvrdil to průzkum provedený v lékárnách, podle kterého drtivá většina poboček Dr.Max dává tuto optimalizaci do souvislosti s fungováním systému Planning Wizard.

Planning Wizard se pozitivně projevil na růstu dostupnosti a úbytku výpadků, což mělo pozitivní vliv i na tržby.

Pavel Hoffmann, CFO

Automatizace objednávkového systému

Bylo zcela běžné, že lékárníci trávili objednáváním zboží 2 hodiny denně. Dokonalé „fyzické“ plánování (mimo režim Planning Wizard), během nějž by lékárna vyhodnocovala všechny faktory, které ovlivňují odběr, by zabralo každé pobočce Dr.Max téměř 12 hodin denně. Při dosavadní praxi nebylo možné plánovat vzhledem k široké skladbě sortimentu optimálně. Zboží se muselo doobjednávat a klient na něj buď musel čekat, anebo volil nákup u konkurence. Po nasazení Planning Wizardu se situace výrazně zjednodušila. Lékárníci mohou ušetřený čas věnovat péči o klienty.

Úbytek administrativy s plánováním dodávek postaru měl pozitivní efekt na rozvržení času lékárníků. Časovou úsporu mohou investovat do klientského servisu.

David Mendl, provozní ředitel
RiverBit objednávky
RiverBit objednávky

Centrální řízení zásob

Implementace PW usnadnila sjednocení Dr.Maxe a ViaPharmy. Propojením s lékárenskou sítí Dr.Max dohlédne distributor léků ViaPharma až na samotný konec dodavatelského řetězce. Díky systému Planning Wizard „vidí“, které položky jdou na odbyt, a přizpůsobuje tomu své skladové zásoby. Celý logistický proces se tak významně urychluje.

Úspora času s PW je naprosto nezpochybnitelná. Není třeba si dokola projíždět farmisové karty a hlídat např. sezónní položky. PW za nás hlídá změny úhrady, vystavení, efektivněji zaokrouhluje a nastavuje celofánová balení. A co je podle mě geniální, když je položka kratší dobu ve výpadku, PW si dopočítá prodeje, takže neklesne norma.

lékárnice Dr.Max
Centrální řízení zásob

Přínosy Planning Wizardu v kostce

Centrální řízení zásob

 • Zásoby více „poslouchají“ manažerská rozhodnutí
 • Podpora obchodní politiky
 • Automatické zásobení lékáren zbožím do vystavení

Optimalizace struktury a výše zásob

 • Změna struktury ve prospěch zboží, které zákazníci požadují
 • Vyčištění skladů od ležáků (na PW řízených produktech)
 • Výše zásob odpovídající poptávce

Automatizace objednávek

 • Lékárníci mají více času na zákazníky

Zvýšení dostupnosti zboží

 • Spokojený zákazník: najde to, co hledá
 • Snížení ušlých tržeb/realizace dodatečného zisku